Czy wiesz, że Tramwaje Warszawskie także brały udział w Powstaniu?

Wiele barykad wybudowanych przez Powstańców było stworzonych z wagonów tramwajowych z sąsiednich zajezdni i tramwajów pozostawionych na ulicach. Gdzie były takie barykady?

W ten sposób zablokowana została m.in. ulica Marszałkowska, Grójecka, Czerniakowska, Chłodna i wiele, wiele innych. Powstańcy z pomocą tramwajów bronili się także na placu Zbawiciela czy Trzech Krzyży. Podstawowym zadaniem takich barykad było spowolnienie niemieckich żołnierzy oraz ochrona zarówno Powstańców, jak i cywilów ówczesnej Warszawy.

Pojazdy z racji swojego wykonania i wytrzymałości stanowiły świetną zaporę przeciwko strzałom z broni palnej okupanta przy jednoczesnym zapewnieniu bardzo dobrych stanowisk strzeleckich (jak na ówczesne warunki). Dodatkowo stanowiły ochronę dla przemieszczających się po Warszawie zaopatrzeniowców i cywili, którzy byli z niej ewakuowani.

Już w pierwszym dniu powstania, u zbiegu Bartyckiej z Nowosielecką, zepchnięto tramwaj z szyn i użyto go w charakterze barykady. Motorniczy wraz z konduktorem, którzy obsługiwali go, skryli się przy Czerniakowskiej 92 w mieszkaniu stróża kamienicy. 4 sierpnia oddziały niemieckie wtargnęły do mieszkania, oskarżyli tramwajarza o umyślne unieruchomienie tramwaju, resztę mieszkańców o kolaborację i rozstrzelali wszystkich na miejscu.

Uczcijmy wszyscy ten dzień minutą ciszy w Godzinę „W” (17:00). Za wszystkich, którzy podczas Powstania oddali swoje życie dla wolności Polski.
Nie zapominajmy o wszystkich tych, którzy przeżyli to piekło. Niech pamięć o nich na zawsze pozostanie w sercach i umysłach Warszawiaków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *