Tramwaje gazem napędzane
Tramwaje gazowe to kolejny przykład rozwiązań niekoniecznie udanych. Były to pojazdy szynowe, które wykorzystywane były w na przełomie XIX i XX wieku w miastach, w których brakowało elektryczności.
Tego rodzaju wagony eksploatowane były m.in. w miastach Wielkiej Brytanii czy Niemczech.
Tramwaje gazowe zasilane były gazem ziemnym lub świetlnym. W Polsce występowały one w Jeleniej Górze. Początkowo, od roku 1868 planowano wprowadzić w tym mieście komunikację tramwajów konnych. Planów tych jednak nie zrealizowano. Lata 90 XX wieku przyniosły decyzję o wprowadzeniu do miasta tramwaju gazowego. Decyzja ta spowodowana była brakiem elektrowni miejskiej na tamtych terenach. Budowę pierwszego odcinka rozpoczęto w 1896 roku. W 1897 rozpoczęto już kursowanie na trasie oraz rozszerzanie działań na kolejne linie. Jednakże, zarobki z biletów nie były w stanie pokryć ciągłych napraw i kosztów związanych z eksploatacją wagonów.
W 1899 roku przystąpiono do przeprojektowania infrastruktury tramwajowej – pomimo powszechnej opinii, że trakcja elektryczna oszpeci mocno wizerunek miasta. Słupy, na których zawieszono sieć trakcyjną zostały ozdobnie udekorowane. W momencie uruchomienia elektrycznych tramwajów w Jeleniej Górze stan taboru wynosił 15 wozów silnikowych i aż 10 doczepnych.