Najkrótsza linia tramwajowa świata już nie jest najkrótsza

Tylko 2300 metrów długości ma najkrótsza linia tramwajowa na świecie. Wkrótce przestanie być wyjątkowa i zostanie przedłużona. W którym mieście się znajduje ta rekordzistka?
Alpy Salzburskie na horyzoncie, jezioro Traunsee o krok – jedno z najpiękniejszych miast Austrii czyli Gmunden. To właśnie tu znajduje się najkrótsza linia tramwajowa świata, będąca w codziennej eksploatacji, która służy mieszkańcom do podróżowania po mieście. Oczywiście, że są jeszcze krótsze linie tramwajowe na świecie ale zazwyczaj mają one status muzealny. Tramwaj w Gmunden funkcjonuje trochę na zasadzie reliktu z dawnych czasów bo istnieje od 1894 roku, kiedy krótkie linie łączące rynek lub inny centralny punkt miasta z dworcem kolejowym powstawały w całej Europie. Z czasem sieci rosły albo niestety je likwidowano. W Gmunden tramwaj przetrwał dzięki sile przyzwyczajenia i pewnie dzięki jakiemuś zmiłowaniu mieszkańców do miejskiej tradycji.

tramwaje w Gmunden
Wszystkie na jednym zdjęciu! Cała flota wagonów pasażerskich w Gmunden to tylko 3 wagony z przełomu lat 50. i 60. Są też dwa tramwaje historyczne

 

Tramwaj w Gmunden wkrótce straci miano najkrótszej linii. Na drugim brzegu rzeki Traun, tuż nad samym brzegiem jeziora kończy się linia lokalnej wąskotorowej kolejki elektrycznej Gmunden – Vorchdorf, liczącej 15 km długości. Obie linie, tramwaju w Gmunden i kolejki zostaną ze sobą połączone.

linia do Gmunden
Kolejki elektryczna Gmunden – Vorchdorf. Na pierwszy rzut oka wygląda jak tramwaj i pod względem technicznym jest tramwajem.

 

W centrum Gmunden trwają prace nad przedłużeniem linii tramwajowej. Będzie ona bardzo malowanicza i wcale nie będzie ona długa. Długość nowo budowanego toru wyniesie około 1 km.

tramwaj Gmunden
Tak będzie wyglądać przedłużona linii tramwajowa w Gmunden. Tramwaje będą przejeżdżać przez stare miasto i przejadą po moście nad rzeką Traun.

 

mapa Gmunden
Obydwie linie w Gmunden na mapie. Tramwaj jest zaznaczony na niebiesko, kolejka wąskotorowa – na szaro. Widać również budowane połączenie.

 

 

Trauntorn Gmunden
Tramwaje pojadą między innymi przez bramę Trauntorn, która znajduje się nad rzeką Traun. Tory są już gotowe i odbyły się pierwsze jazdy testowe.

 

Wszystkie informacje związane z przedłużeniem linii tramwajowej w Gmunden możesz znaleźć na stronie stadtregiotram-gmunden.at lub na stronie Stowarzyszenia Miłośników Tramwajów w Gmunden. Możesz także podejrzeć jak idą prace, jest też licznik pokazujący za ile dni będzie otwarte przedłużenie. Według informacji ze strony ma się to wydarzyć już po wakacjach.

Mi się bardzo podoba historia tramwaju w Gmunden. Podobno niewiele dzieliło go od likwidacji i rozbiórki po II wojnie światowej, gdy wydawało się, że masowa motoryzacja rozwiąże problemy transportowe. Na szczęście tak się nie stało i najkrótsza linia tramwajowa na świecie trwała nieco siłą rozpędu. Aż do 2013 roku, kiedy kilka samorządów, w tym i miejski w Gmunden, podjęły decyzję o inwestycji za 25 milionów Euro, która obejmuje również zakup nowych niskopodłogowych wagonów. Tramwaje mają sens! Kolejny dowód, że warto je budować i że są nowoczesnym środkiem transportu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *