5 tramwajowych rekordów świata!

Gdzie jeżdżą najdłuższe na świecie wagony? Gdzie jest najstarsza linia tramwajowa? Sprawdź subiektywną listę tramwajowych rekordów

Ten sam model – 14 tysięcy wagonów tramwajowych

Jeśli policzyć ile powstało tramwajów KTM-5 w rosyjskiej fabryce w Ust’-Katawiu koło Czelabińska, to właśnie te niepozorne wagony biją rekord. Zbudowano ich ponad 14 tysięcy w ciągu niecałych 30 lat!

Tramwaj KTM-5 na ulicach Irkucka. W tle pomnik Lenina. Źródło: commons.wikimedia.org; aut. Artem Svetlov

Tramwaj był produkowany w latach 1969-1992 i pojawił się praktycznie na ulicach każdego miasta w dawnym ZSRR. Od Łotwy aż po Syberię w kilkudziesięciu  miastach, w których są linie tramwajowe. Ja sam jechałem takim tramwajem po Dyneburgu na Łotwie. Kanciaste wagony były bardzo nieskomplikowane i tanie w produkcji. Piękny wygląd? Cóż, to nie była pierwsza potrzeba. Liczyła się łatwość napraw we własnych warsztatach i prostota obsługi. Tramwaje KTM-5 na pewno będzie można spotkać jeszcze w Rosji przez co najmniej kilkanaście lat, niektóre z nich oprócz bieżących remontów są modernizowane.

Zmodernizowany wagon КТМ-5М3Р8 w Krasnodarze. Źródło: commons.wikimedia.org; aut. Сергей Болашенко

Najstarsza linia tramwajowa na świecie

Tramwaje po ulicy St. Charles w Nowym Orleanie jeżdżą nieprzerwanie już 183 lata. Pierwsze wagony napędzane jeszcze parą, ruszyły w 1835 roku, czyli prawie 30 lat wcześniej nim w Warszawie zaczęły jeździć tramwaje konne. Niemal 60 lat później, w 1893 roku na tej trasie ruszyły wagony napędzane elektrycznością. Po linii St. Charles, bo tak oficjalnie nazywa się ta linia, do dziś jeżdżą prawie 100 – letnie wozy zbudowane w 1924 roku. Mimo fali likwidacji w prawie wszystkich miastach USA linii tramwajowych, w Nowym Orleanie ten rodzaj transportu publicznego utrzymał się. Przez wiele lat była to raptem jedna linia, jednak tramwaje w największym mieście Luizjany znów są w rozbudowie, wydłużają się kolejne trasy – jest już 5 linii. Najmłodsza, łącząca obecnie główną stację kolejową z terenami nad rzeką Mississippi została otwarta w 2013 roku. Aż chcę tam pojechać 🙂

St. Charles Streetcar
Tramwaj w Nowym Orleanie po ulicy St.Charles jeździ nieprzerwanie od 1835 roku.

Najdłuższy tramwaj świata

Najdłuższe tramwaje, o długości 56 metrów ma Budapeszt. Te rekordowe wozy jeżdżą m.in. na linii nr 1, która okrąża prawie całe miasto.

Budapeszt. Rekord długości tramwajów należy do tego miasta nad Dunajem ale dosłownie o centymetry dalej jest irlandzki Dublin, który kupił ostatnio nowe wagony konstrukcji francuskiej.

Najdłuższa linia tramwajowa świata

Jest w Belgii i ma 67 km długości. Biegnie wzdłuż całego belgijskiego wybrzeża nad Morzem Północnym. Czas przejazdu niskopodłogowym tramwajem – 2 godziny 30 minut. Wąskotorowa trasa istnieje od 132 lat, a pasażerowie, w tym plażowicze, wciąż bardzo ją lubią.  Są plany by linię Kusttram, czyli tramwaju plażowego, przedłużyć o kilkadziesiąt kilometrów do Holandii i Francji. Belgijski tramwaj może stracić tytuł światowego rekordzisty – najdłuższa linia tramwajowa wkrótce ma zostać otwarta w Los Angeles. A w ogóle, to pojeździłbym sobie takim tramwajem, bo przecież tramwaje są bardzo miłym środkiem transportu. Zwłaszcza jeśli z wagonu widać plaże i morze. O najdłuższej trasie tramwajowej liczącej ponad 1700 km, ale niestety nieistniejącej, pisałem w innym tekście na blogu.

Sunset tram.

Nowoczesny tramwaj w Raversijde koło Ostendy na belgijskim wybrzeżu we Flandrii. Linia jest używana nieprzerwanie od 1885 roku.

Najstarszy tramwaj świata nieprzerwanie w ruchu

Miejsce mało typowe na linie tramwajowe – wyspa Man, długa na niecałe 50 km, która znajduje się na Morzu Irlandzkim w połowie drogi między Wielką Brytanią a Irlandią. Wąskotorowa linia tramwajowa została otwarta już w 1893 roku. Przez ostatnie 120 lat nic się nie zmieniło w funkcjonowaniu tej linii, bez zmian służy ona przede wszystkim turystom.

Manx Electric Railway
Prawdopodobnie jest to najstarszy wagon tramwajowy świata pozostający w służbie. Wagon nr 1 wyjechał na tory Manx Electric Railway w 1893 roku.

Długość Manx Electric Railway to niemal 30 km. Linia łączy największe miasto – Douglas z drugim miastem co do wielkości na wyspie Man, czyli Ramsey. Moim zdaniem jest to jedna z najładniejszych tras tramwajowych świata – biegnie wzdłuż brzegu morza po klifach, pokonując znaczne różnice wysokości. Mniej więcej w połowie drogi można się przesiąść w kolejkę elektryczną, wyglądającą jak tramwaj, która dowozi pasażerów na górę Snaefell, czyli najwyższy szczyt na wyspie.

Manx Electric Railway

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *