Wreszcie się udało! Powstanie zajezdnia tramwajowa na Annopolu

To jedna z najbardziej potrzebnych inwestycji w Warszawie. Zajezdnia tramwajowa na Annopolu miała powstać 60 lat temu. Teraz się jednak uda. Zobacz, jak miała wyglądać!
Mamy cztery zajezdnie tramwajowe w Warszawie, każda jest oznaczona literą R, kolejną cyfrą i nazwą dzielnicy, w której się znajduje, choć w jednym przypadku jest to nieco skomplikowane. A więc po kolei – zajezdnia R-1 Wola znajduje się na Woli, R-2 Praga na Pradze, R-3 Mokotów na Mokotowie, a R-4 Żoliborz na … Bielanach. Od lat 60. tramwajarze warszawscy planują jeszcze jedną zajezdnię, która miała się znaleźć na Annopolu, tak żeby na prawym brzegu Wisły były dwie zajezdnia i żeby tak samo było na lewym. Zajezdnia nie powstała, ale teraz po latach to się uda. Będzie gotowa w 2023 roku. Co więcej – jest potrzebna, bo najbliższe lata przyniosą rozbudowę tras tramwajowych w Warszawie o 20 km. Budujemy tory na Winnicę, a przygotowujemy budowę kolejnych – po ul. Kasprzaka, do Wilanowa i na Gocław. Do Warszawy w 2021 roku przyjadą nowe tramwaje, na które trzeba mieć nowe dodatkowe, miejsce. Zajezdnia planowana na Annopolu w czasach Władysława Gomułki miała się znaleźć w nieco innym miejscu niż ta, którą zbudujemy. Miała być też większa i miała być inaczej rozplanowana. Powstała makieta pokazująca, jak miała wyglądać ta zajezdnia. Nie dotrwała do naszych, ale zachowały się zdjęcia tego modelu.

 

Na pierwszy rzut oka widać, że to lata 60. Tych tramwajów nie da się pomylić! To najbardziej warszawskie z warszawskich tramwajów, czyli parówki, trzynastki – królowe stolicy.

To jedna z największych różnić między nowym a starym projektem. Tu widać bardzo dużo torów postojowych. Tak wiele ich w nowym projekcie nie będzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *