5 tramwajowych rekordów świata!
Gdzie jeżdżą najdłuższe na świecie wagony? Gdzie jest najstarsza linia tramwajowa? Sprawdź subiektywną listę tramwajowych rekordów
Ten sam model – 14 tysięcy wagonów tramwajowych
Jeśli policzyć ile powstało tramwajów KTM-5 w rosyjskiej fabryce w Ust’-Katawiu koło Czelabińska, to właśnie te niepozorne wagony biją rekord. Zbudowano ich ponad 14 tysięcy w ciągu niecałych 30 lat!
Tramwaj był produkowany w latach 1969-1992 i pojawił się praktycznie na ulicach każdego miasta w dawnym ZSRR. Od Łotwy aż po Syberię w kilkudziesięciu miastach, w których są linie tramwajowe. Ja sam jechałem takim tramwajem po Dyneburgu na Łotwie. Kanciaste wagony były bardzo nieskomplikowane i tanie w produkcji. Piękny wygląd? Cóż, to nie była pierwsza potrzeba. Liczyła się łatwość napraw we własnych warsztatach i prostota obsługi. Tramwaje KTM-5 na pewno będzie można spotkać jeszcze w Rosji przez co najmniej kilkanaście lat, niektóre z nich oprócz bieżących remontów są modernizowane.
Najstarsza linia tramwajowa na świecie
Tramwaje po ulicy St. Charles w Nowym Orleanie jeżdżą nieprzerwanie już 183 lata. Pierwsze wagony napędzane jeszcze parą, ruszyły w 1835 roku, czyli prawie 30 lat wcześniej nim w Warszawie zaczęły jeździć tramwaje konne. Niemal 60 lat później, w 1893 roku na tej trasie ruszyły wagony napędzane elektrycznością. Po linii St. Charles, bo tak oficjalnie nazywa się ta linia, do dziś jeżdżą prawie 100 – letnie wozy zbudowane w 1924 roku. Mimo fali likwidacji w prawie wszystkich miastach USA linii tramwajowych, w Nowym Orleanie ten rodzaj transportu publicznego utrzymał się. Przez wiele lat była to raptem jedna linia, jednak tramwaje w największym mieście Luizjany znów są w rozbudowie, wydłużają się kolejne trasy – jest już 5 linii. Najmłodsza, łącząca obecnie główną stację kolejową z terenami nad rzeką Mississippi została otwarta w 2013 roku. Aż chcę tam pojechać 🙂
Tramwaj w Nowym Orleanie po ulicy St.Charles jeździ nieprzerwanie od 1835 roku.
Najdłuższy tramwaj świata
Najdłuższe tramwaje, o długości 56 metrów ma Budapeszt. Te rekordowe wozy jeżdżą m.in. na linii nr 1, która okrąża prawie całe miasto.
Najdłuższa linia tramwajowa świata
Jest w Belgii i ma 67 km długości. Biegnie wzdłuż całego belgijskiego wybrzeża nad Morzem Północnym. Czas przejazdu niskopodłogowym tramwajem – 2 godziny 30 minut. Wąskotorowa trasa istnieje od 132 lat, a pasażerowie, w tym plażowicze, wciąż bardzo ją lubią. Są plany by linię Kusttram, czyli tramwaju plażowego, przedłużyć o kilkadziesiąt kilometrów do Holandii i Francji. Belgijski tramwaj może stracić tytuł światowego rekordzisty – najdłuższa linia tramwajowa wkrótce ma zostać otwarta w Los Angeles. A w ogóle, to pojeździłbym sobie takim tramwajem, bo przecież tramwaje są bardzo miłym środkiem transportu. Zwłaszcza jeśli z wagonu widać plaże i morze. O najdłuższej trasie tramwajowej liczącej ponad 1700 km, ale niestety nieistniejącej, pisałem w innym tekście na blogu.
Najstarszy tramwaj świata nieprzerwanie w ruchu
Miejsce mało typowe na linie tramwajowe – wyspa Man, długa na niecałe 50 km, która znajduje się na Morzu Irlandzkim w połowie drogi między Wielką Brytanią a Irlandią. Wąskotorowa linia tramwajowa została otwarta już w 1893 roku. Przez ostatnie 120 lat nic się nie zmieniło w funkcjonowaniu tej linii, bez zmian służy ona przede wszystkim turystom.
Prawdopodobnie jest to najstarszy wagon tramwajowy świata pozostający w służbie. Wagon nr 1 wyjechał na tory Manx Electric Railway w 1893 roku.
Długość Manx Electric Railway to niemal 30 km. Linia łączy największe miasto – Douglas z drugim miastem co do wielkości na wyspie Man, czyli Ramsey. Moim zdaniem jest to jedna z najładniejszych tras tramwajowych świata – biegnie wzdłuż brzegu morza po klifach, pokonując znaczne różnice wysokości. Mniej więcej w połowie drogi można się przesiąść w kolejkę elektryczną, wyglądającą jak tramwaj, która dowozi pasażerów na górę Snaefell, czyli najwyższy szczyt na wyspie.