Ciekawe odkrycie podczas budowy tramwaju do Wilanowa! 🏗️

 

Podczas budowy tramwaju do Wilanowa dokonaliśmy niesamowitego odkrycia. Pracownicy natknęli się na szczątki murów dawnej zajezdni „Mokotów”, która była ważnym elementem transportu miejskiego w Warszawie w XIX i XX wieku. Zajezdnia ta została zbudowana w 1881 roku przy ulicy Puławskiej 13/15 do obsługi tramwajów konnych belgijskiej spółki Société Générale de Tramways Varsoviens. Tramwaje powstały jako prywatna, koncesjonowana inwestycja. Wraz z elektryfikacją sieci tramwajowej w 1908 roku, zajezdnię tę rozbudowano, a w 1916 roku jej teren został włączony do obrębu stolicy.

Fasada dawnej zajezdni „Mokotów”

II wojna światowa spowodowała poważne szkody dla budynku zajezdni, ale został on częściowo odbudowany już w 1945 roku – uprzątnięto małą halę zajezdni oraz przekuto tory na nowy rozstaw. Biuro Odbudowy Stolicy zdecydowało również o wyburzeniu ocalałego frontu dużej hali postojowej oraz o zasypaniu kanałów przeglądowych. Wokół dawnego torowiska poprowadzono jezdnię ulicy Goworka, a teren na południe od zajezdni został przeznaczony na budowę nowych obiektów.

W sierpniu 1955 rozpoczął się proces stopniowej przeprowadzki zajezdni, który zwieńczono oficjalnym otwarciem dwa miesiące później. Dawna zajezdnia była likwidowana etapami, między innymi przez wyburzenie małej hali. Od 1966 roku na terenie dawnej zajezdni „Mokotów” znajduje się Puławska Financial Center.

Najprawdopodobniej odkryto fragment starej hali „konnej” lub budynku administracyjnego.

Autorem fotografii z obecnej budowy jest Łukasz Filipczak. Dziękujemy! 🙌

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *