Tramwaj-żłobek na wrocławskich i warszawskich torach

Wraz z początkiem 1950 roku na warszawskie tory zawitał tramwaj, który ułatwiał pracującym rodzicom dojazd do pracy wraz z ich dziećmi, uczęszczającymi do przyzakładowych żłobków i przedszkoli. Tramwajowy żłobek poruszał się trasą od Dworca Wschodniego przez ulice Kijowską, Targową, Zamoyskiego, Grochowską aż do pętli Gocławek. Wagon pomalowany był na kremowo z umieszczonymi na burtach herbami miast Warszawy i Wrocławia (to z Wrocławia pochodził bowiem pierwowzór warszawskiej wersji).

 

Środek wagonu typu L o numerze taborowym 500 wyposażony był w ogrzewanie, bieżącą wodę, łóżeczka i kojce. Dzieci podróżowały w nim wraz z opiekującymi się nimi pielęgniarkami. Niemowlaki w łóżeczkach, małe dzieci w kojcach, a starszaki na ławeczkach. Rodzice natomiast, wsiadali do wagonu doczepnego dołączonego do składu w tylnej części.

 

 

15 czerwca 1958 roku tramwaj-żłobek został zlikwidowany, a wagon nr 500 został skreślony ze składu i przebudowany, a przez kilka następnych lat służył jako bufet na terenie warsztatów głównych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *