Konduktorzy i konduktorki

Bilety, szczypce, torba oraz konduktorska czapka to jedne z najcharakterystyczniejszych elementów dawnego wyposażenia warszawskich konduktorów tramwajowych.

Dzień pracy konduktora tramwajowego rozpoczynał się od szczegółowego zapoznania się z planem zajęć przydzielonych mu na następny dzień. Przed przystąpieniem do zadań, od dyżurnego kancelarii stacji konduktor otrzymywał dowód służbowy, numer służbowy, torbę na pieniądze i bilety. W torbie znajdowała się odliczona ilość biletów każdego rodzaju oraz okładka do ceduły biletowej, w której umieszczone były także wykazy linii, wykazy ważnych numerów telefonów, a także cennik zniszczeń i uszkodzeń. W jego wyposażeniu znajdowały się także szczypce do przecinania biletów, posiadające zakończenia o różnych kształtach, takie jak gwiazdki, krzyżyki, owale, itp.


Każdy konduktor posiadał także odłożone z poprzedniego dnia 5 złotych do wydawania reszty. Przed opuszczeniem kancelarii konduktor sprawdzał jeszcze, czy na pewno otrzymał odpowiednią liczbę biletów. Konduktorzy poza sprzedażą biletów zajmowali się wieloma rzeczami – otwierali i zamykali drzwi, dawali sygnał do odjazdu, odpowiadali za oświetlenie i dbali o porządek podczas jazdy. W każdym z wagonów na pasażerów czekał osobny konduktor, którzy razem z motorniczym kierującym tramwajem tworzyli „brygadę”.

Na koniec dnia, po zdaniu pieniędzy do przeliczenia, konduktor chował do swojej szafki torbę i bilety. W 1942 roku do pracy na stanowiskach konduktorskich zaczęto przyjmować również kobiety, które zastępowały mężczyzn wywożonych na roboty do Rzeszy.


19 maja 1965 roku w warszawskich tramwajach wprowadzono „obsługę bezkonduktorską”. Początkowo konduktorzy pozostali jedynie w ostatnim wozie składu, natomiast w pierwszym i ewentualnie drugim wagonie zamontowano kasowniki (wynalezione przez Polaka, Józefa Baranowskiego). Od tego czasu stanowiska konduktorskie konsekwentnie wygaszano.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *