Najdłuższa linia tramwajowa na świecie?

Najdłuższa linia tramwajowa w Warszawie to niecałe 20 km z Żerania Wschodniego do pętli Wyścigi. Czwórka potrzebuje niemal godziny żeby przejechać przez całe miasto. A tymczasem najdłuższa linia tramwajowa na świecie jest kilka razy dłuższa. Gdzie ona jest?

Jest w Belgii i ma 67 km długości. Biegnie wzdłuż całego belgijskiego wybrzeża nad Morzem Północnym. Czas przejazdu niskopodłogowym tramwajem – 2 godziny 30 minut. Wąskotorowa trasa istnieje od 132 lat, a pasażerowie, w tym plażowicze, wciąż bardzo ją lubią. W sezonie wakacyjnym tramwajem plażowym jeżdżą głównie turyści, ale po wakacjach Belgowie korzystają z tych tramwajów jak ze zwyczajnego środka transportu. Warto dodać, że cała Belgia jeszcze około 50 lat temu była pokryta siecią międzymiastowych tramwajów. Linia plażowa jest jedną z niewielu zachowanych.

Kusttram

Są plany by linię Kusttram, czyli tramwaju plażowego, przedłużyć o kilkadziesiąt kilometrów do Holandii i Francji. Belgijski tramwaj może stracić tytuł światowego rekordzisty – najdłuższa linia tramwajowa wkrótce ma zostać otwarta w Los Angeles.

A w ogóle, to pojeździłbym sobie takim tramwajem. Kto by nie chciał patrzeć na wody Morza Północnego z okna wąskotorowego wagonu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *