Świat stawia na tramwaj

Koniec roku był bardzo dobry dla tramwajów na świecie. Kolejne linie, kolejne trasy otwarte. Na tramwaje stawia region, które wyznacza światowe trendy. Sprawdź gdzie to jest!

To była dobra końcówka roku dla tramwajów na świecie. Z roku na rok jest coraz więcej miast z tramwajami. Ostatnie 40 lat to intensywny przyrost nowy tras i nowych linii. Na początku lat 80. tramwaj był w niespełna 270 miastach na świecie, podczas gdy obecnie ma je już blisko 400 miast. O wszystkim możesz przeczytać w bardzo ciekawym w raporcie UITP, czyli światowej organizacji zrzeszającej branżę szynową z całego świata, w tym i Tramwaje Warszawskie.

Ale do rzeczy – 23 grudnia ruszyły tramwaje w New Taipei na północnym Tajwanie. Tego dnia została otwarta pierwsza część z planowanego systemu mającego mieć 14 km długości i dwie linie. Częściowo tory są zbudowane na poziomie terenu, a częściowo na estakadach. Wagony? Całkiem przyjemnie wyglądające pojazdy wyprodukowane przez Taiwan Rolling Stock Company.

Tak wyglądają wagony Danhai light rail jeżdżące w New Taipei na Tajwanie. Podoba mi się ten błękitny kolor 😉 Łącze z wikimedia.org

Trzy dni później, po Wigilii Bożego Narodzenia ruszyły kolejne tramwaje, tym razem w Chinach kontynentalnych. Pierwsza linia została otwarta w Chengdu, mieście liczącym 10 mln mieszkańców, w Syczuanie. Nowo otwarta trasa jest długa na ponad 13 km, a cały system ma zostać wydłużony do prawie 40 km i ma być pełnić funkcję dowozową do linii metra. Jak się dowiaduję z metro-report.com wagony w Chengdu mają możliwość gromadzenia energii elektrycznej, co ma im pozwalać na jazdę bez sieci trakcyjnej. Maksymalna prędkość to 70 km/h.

Otwarcie linii tramwajowej w Chengdu. Łącze z metro-report.com

Tego samego dnia co w Chengdu ruszyła kolejna linia tramwajowa w Szanghaju. To jest powrót do tego rodzaju transportu. Szanghaj już miał tramwaje, a budowali je Francuzi i Brytyjczycy. Dotrwały do lat 70. kiedy je zlikwidowano. Na szczęście władze tego miasta, liczącego ponad 23 mln mieszkańców zdecydowały się na odbudowę tramwajów. W 2010 roku pierwsze dość niekonwencjonalne wagony na oponach i korzystające z jednej centralnej szyny (francuski system Translohr) ruszyły w parku technologicznym Zhangjiang.

Tak wygląda tramwaj Translohr w szanghajskim parku technologicznym Zhangjiang, łącze ze strony en.wikipedia.org

Po pierwszych doświadczeniach z tramwajami na oponach przyszedł czas na klasyczną konstrukcję. 26 grudnia wystartowała licząca blisko 14 km linia Songjiang. Portal metro-report.com pisze, że tramwaje jeżdżą co 10 minut od godziny 5:00 do 23:00, a kolejne wydłużenie trasy ma nastąpić jeszcze w tym roku i będzie ona długa na 31 km. Wagony wyprodukował francuski Alstom. Kapitał francuski , jak widać, jest mocno zaangażowany w sprawy transportowe w Szanghaju, bo budową linii tramwajowej zajmowała się spółka joint venture francuskiej firmy Keolis i chińskiej Shanghai Shentong Metro Group.

Tak wyglądają tramwaje w Szanghaju. Łącze: commons.wikimedia.org

Cieszę, że w kolejnych miastach na świecie pojawiły się tramwaje. To dowód na to, że tramwaj jest nowoczesnym środkiem transportu i zdobywa popularność na całym świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *